Rozlučte se se starou kosmetikou

15 1

Může být i kosmetika nebezpečná? Může, pokud ji skladujete a používáte déle než je vhodné. Pojďme si detailně posvítit na jednotlivé druhy kosmetiky. Co nám vydrží roky a kterou kosmetiku raději po 3 měsících vyhoďte?

Položte si jednoduchou otázku - snědli byste zkažené jídlo? Určitě ne! Kosmetika může představovat stejné riziko. Každý kosmetický produkt má svá specifika ve skladování, vhodném používání a taktéž době trvanlivosti. 

Nejlépe jsou na tom parfémy

Pokud budete svou oblíbenou vůni skladovat v temnu a suchu, mimo dosah tepla i chladu, vydrží vám celé roky. Našla jste ve starém prádelníku parfém po babičce? Může to být nedocenitelný vonný poklad, který díky alkoholu (výborný konzervant) můžete dále používat, pokud ještě vonné esence zcela nevyprchali. Trochu hůře jsou na tom toaletní a kolínské vody, které obsahují vyšší podíl vody a vůně tak může rychleji změnit barvu a podléhat procesu stárnutí. Takovou vůni již rozhodně nepoužívejte. 

Tělová mléka, vlasová kosmetika, styling, deodoranty

Kupodivu je i zde doba použitelnosti u většiny produktů poměrně velká. Zpravidla to bývá rok, může být i klidně dva či tři. Stačí když budete pravidelně proplachovat pumpičku a produkty důkladně uzavírat. Pozor, produkty, kde se již tuková složka odděluje od vodní, je třeba nemilosrdně vyhodit.

  • sprchové gely ► spotřebujte do 1 roku po otevření
  • peeling, tělové oleje ► spotřebujte do 1 roku po otevření

Dekorativní kosmetika - nejrizikovější skupina

Make-upy, oční stíny, korektory, pudry, řasenky, ... zde musíte být nekompromisní a pravidelně svou kosmetickou taštičku obměňovat, jinak si můžete snadno přivodit zdravotní potíže. 

  • oční stíny ► vydrží max. 6- 12 měsíců
  • make-up, bronzer, korektor, ... nanášeny štětci ► max. 12 měsíců
  • make-up, bronzer, korektor, ... nanášeny prsty ► max. 6 měsíců
  • řasenky ► max. 3 měsíce 
  • rtěnky  ► max. do 1 roka

Nákupem kvalitní kosmetiky (nikoli nakupování přehnaného množství levné kosmetiky) či nákupem přiměřeně velkého balení, které upotřebíte, se vyhnete plýtvání. 

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.